Şakaktan Yüz Germe

Bu teknik, Dr. Hakan Şirinoğlu tarafından tanımlanmış bir üst ve orta yüz germe metodudur. Yöntemde saç içinden yapılan 2-3 cm uzunlukta bir kesiden girilerek kaş, göz kenarı, yanak ve orta yüz bölgeleri dikey yönde kaldırılır. Saç içinden girilmesi nedeniyle “izsiz” olarak tanımlanabilecek yöntem, üst ve orta yüzünde sarkma olan her yaşta hasta için uygulanabilmektedir.

Ameliyat, genel anestezi altında yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Hastanede 1 gün yatış gerektirmektedir. Ameliyat sonrasındaki dönemde ilk kontrol 5-10. günler arasında yapılmakta ve yüze konan bantlar değiştirilmektedir. Ağrı ve ödem düzeyi hastadan hastaya değişmekle beraber orta seviye olarak düşünülebilir.

Ameliyattan sonra yaklaşık 3-4 haftada, yüzde cilt altındaki asıcı dikişlere bağlı gamze görünümleri, bekleneden fazla kalkma (zamanla düşme olacağından ameliyatta önce istenenden fazla kaldırmak mutlak yapılması gereken bir teknik detaydır) ve asimetri tarzı hastaları rahatsız eden bir süreç yaşanabilir. Ardından her geçen gün bu şikayetlerde azalma ve yüzde istenen sonucun oluşma süreci başlamakta ve tam iyileşme yaklaşık 6. ayda meydana gelmektedir.

Teknik Dr. Hakan Şirinoğlu tarafından 2018 senesinden beri geliştirilmekte olup, 500’ün üstünde hastada uygulanmış, kadavra çalışmaları ile desteklenmiş ve 2023 yılında uluslararası hakemli dergilerden biri olan “Journal of Craniofacial Surgery” dergisinde yayınlanmıştır. Teknik bundan önce uygulanan tekniklerin aksine başka bir doku serbestleme planını kullanarak hem üst yüzde daha efektif bir germe etkisi hem de orta yüze kulak çevresinde veya ağız içinde ekstra kesi yapmadan ulaşması sağlaması yönünden mevcut literatürden farklıdır.