Çene Estetiği

İnsan yüzündeki her öğe, estetik görünüm açısından önemlidir. Bunlardan biri de alt çene ve özellikle çene ucudur. Çene ucu, yüzdeki altın oran ismi verilen simetri ölçütlerinin, alt yüzdeki en önemli öğesini oluşturmaktadır. Çene ucunun, olması gerekenden daha önce olmasına “Progenia”, daha geride olmasına ise “Retrogenia” adı verilir. Bu iki deformite için plastik cerrahlar olarak farklı cerrahi işlemler uygulamaktayız.Çene ucu estetiği ameliyatı (Genioplasti), genel anestezi altında uygulanır ve yapılacak müdahaleye bağlı olarak 1-2 saat kadar sürer. Retrogenia ismi verilen çene ucunun geride olduğu deformitede amaç çene ucunu farklı tekniklerle doldurarak öne almaktır.

Hafif deformitelerde, kişinin kendisinden alınan yağın bölgeye enjekte edilmesi yeterli olurken, daha ağır deformitelerde ağız içinden yapılan kesi ile çene ucuna implant yerleştirilmekte veya yine aynı kesi ile kemikte kesi yapılıp, çene ucu öne kaydırılmaktadır. Progenia ismi verilen çene ucunun olması gerekenden ilerde olduğu durumda ise, yine aynı ağız içi kesisi kullanılarak, çene ucundaki fazla kemik törpülenir veya yine kemikte kesi yapılarak daha geride konumlandırılır. Hastalar ameliyat akşamı ağrı ve ödem kontrolü için hastanede tutulurlar ve ertesi sabah taburcu edilirler.

Ameliyattan sonraki ilk kontrol, 5-7. günler arasında yapılmakta ve dikiş hatları kontrol edilmektedir. Ameliyattan sonra dudak ve çene ucu bölgesindeki ödemin tamamen çözülmesi ve ameliyatın nihai sonucunun ortaya çıkması yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Çene ucu estetiği (Genioplasti), hem erkek hem kadın hastalarda sıklıkla uygulanan, kısa ameliyat ve iyileşme süresine sahip bir ameliyattır. Doğru planlanmış bir genioplasti, plastik cerrahinin en iyi sonuç veren ameliyatlarından biridir.