Ben (Nevüs) Alımı

Vücutta özellikle de yüzdeki benler, gerek kozmetik gerekçelerle gerekse de tıbbi sebeplerden sıklıkla tedavi gerekmektedirler. Benlerde önem gösterilmesi gereken bazı yüzey özellikleri mevcuttur.

  • Renk: Özellikle farklı renkler barındıran ve koyu renkli benlere dikkat etmek gerekmektedir.
  • Sınırlar: Düzensiz sınırlı benler risk taşımaktadır.
  • Kanama/Kabuklanma: Bu tür özellikler gösteren gösteren benler dikkate alınmalıdır.
  • Büyüme hızı: Çapını çok hızlı arttıran benlere dikkat etmek gereklidir.

Bu özellikleri nedeniyle tıbbi olarak alınması gereken benler olduğu gibi, estetik açıdan rahatsızlık veren benler de alınabilmektedir. Benin yerleşimi ve büyüklüğüne göre karar vermekle birlikte bir çok ben, ofis şartlarında lokal anestezi altında alınabilmektedir. Fakat büyük ve yerleşim açısından sorun oluşturan benler için ameliyathane şartları hatta genel anestezi uygulaması bile gerekebilmektedir.

Ciltte oluşan veya oluşturulan tüm kesilerde mutlak iz kalmaktadır. Plastik cerrahlar olarak ameliyatlarda planlayarak yaptığımız kesileri, vücutta en az iz kalan saklı bölgeler ve katlantı alanlarına uydurarak iz sorununu en aza indirgeyebiliyoruz fakat ben alımında, ben neredeyse kesi orada yapılmak zorunda olduğundan oluşacak izi en iyi hale getirmeye çalışmak temel uğraşımız olmaktadır. Plastik cerrahlar olarak eğitimimizin temel özelliklerinden biri, dokuya saygı ve nazik davranmak olduğundan ve ciltte yara izinin en az oranda kalmasını sağlayan teknik detaylara önem verdiğimizden, özellikle yüz gibi belirgin yara izilerinin kozmetik anlamda sorun oluşturduğu bölgelerdeki benlerin alımı için tarafımıza başvurulması doğru tercih olacakdır.