Post Bariatrik Cerrahi

Obezite son yıllarda en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Başta kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet olmak üzere bir çok önemli sağlık sorununa sebep olan obezite aynı zamanda kişinin sosyal hayatını da ciddi şekilde kısıtlamaktadır. Obezite sorunu olan kişilerin ilk adresleri mutlaka endokrinoloji ve metabolizma hekimleri ile beraber diyetisyenler olmalıdır. Bir çok kişi, altta yatan bazı hormonal hastalıkları nedeniyle kilo almakta ve tanısı konarak kilolarından kurtulmakta, bir çok başka kişi ise doğru beslenerek obeziteden uzaklaşmaktadır. Son dönemde popüler olan ve genel cerrahi hekimleri tarafından uygulanan obezite ameliyatları ise bir başka seçenek olup, uzun süre sağlıklı beslenip fiziksel aktivitesini arttırmasına rağmen kilo veremeyen hastalarda son çare olarak önem kazanmaktadır.

Her ne şekilde olursa olsun yüksek miktarda kilo kaybeden hastalarda, cilt dokusu bu kilo kaybına adapte olamayarak ciddi sarkmalar gösterebilmektedir. Bu sarkmalar başlıca 4 temel bölgede görülmektedir: Kol, Bacak, Karın ve Göğüs. Sarkmalar her ne kadar hastaları demoralize etse de unutulmaması gerekir ki, hastalar kilo verme sonrasında ideal kilolalarına geldikten 3-6 ay sonra bu bölgelerin düzeltilmesi ile ilgili işlemlere aday hale gelirler. Bu süre zarfında hastalarda kilo vermeye bağlı oluşan metabolik dengesizliklerin, vücut tarafından düzeltilmesi için gereken süre geçmiş olmakta ve hastalar gerek mental gerekse fiziksel olarak ameliyata hazır hale gelmektedirler. Bir diğer önemli konu ise, bahsedilen 4 bölgenin belli bir sıra ile ameliyat edilmesi gerekliliğidir. Tüm bölgelerin aynı anda ameliyat edilmesi hem ameliyat süresini uzatmakta hem de kanama riskini arttırmaktadır. Kişisel pratiğimde hastalarıma önerdiğim planlama şu şekildedir: İlk ameliyatta; Karın Germe ile beraber Kol Germe işlemini yapıp, 3-6 ay sonra Meme Dikleştirme ile beraber Bacak Germe ile süreci sonlandırmak.

Bu ameliyatların klasik ameliyatlardan bazı farkları vardır. Karın Germe ameliyatında çoğu zaman izler, belin her iki yanında sonlanırken bu hastalarda “360 Germe” adını verdiğimiz çepeçevre karın germe ameliyatını yapmak gerekebilmektedir. Meme bölgesine gelince, neredeyse tüm hastalarda protezli meme dikleştirme yapmak gerekmektedir çünkü kilo verme ile beraber meme dokusunda ciddi kayıp yaşanmaktadır. Bacak ve kol germe ameliyatlarında ise daha uzun izli ameliyatlar zorunluluğu çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır.

Aşırı Kilo Verme Sonrasında yapılan Vücut Şekillendirme ameliyatları, uzun bir süreç ve seanslı ameliyat planlamaları gerektirmekle beraber belki de vücut görünümünde en dramatik değişimleri elde ettiğimiz ameliyat grubunu oluşturmaktadır. Gerek fiziksel gerekse mental olarak hasta memnuniyetini çok yüksektir.