Meme Küçültme

Meme dokusu kadınlarda, emzirme fonksiyonu yanında, şekli ve boyutu ile vücut imajında son derece büyük öneme sahiptir. Göğüslerde; ailesel yatkınlık ve gelişimsel sebepler nedeniyle veya emzirme ve kilo alma gibi nedenlerle hacim artışı ve sarkma meydana gelebilmektedir. Bu deformasyon; omuz ve sırt ağrılarına, meme altlarında kızarıklık ve ülserasyona hatta boyun fıtıklarına dahi sebep olabilmektedir. Bahsedilen durumun düzeltilmesinde cerrahi dışı teknikler genellikle yetersiz kalmaktadır.

Meme kanserinin son yıllardaki artışı düşünüldüğünde, estetik de olsa tüm meme ameliyatlarında mutlaka göz önünde bulundurulması ve 40 yaşından büyük tüm hastalarda ameliyat öncesi meme ultrasonu veya mammografi ile tarama yapılması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 2 saat kadar sürer. Ameliyatta meme dokusunun büyüklüğüne göre temel olarak 2 tip kesi kullanılır. Bunlardan ilki, vertikal kesi (meme başı çevresi ve burdan aşağı uzanan dikey bir iz), diğeri ise Ters-T kesidir (Vertikal çizime ek olarak meme altı katlantı boyunca ek bir iz). Ters-T kesi daha sarkık ve büyük memelerde gerekirken, küçültmeden çok dikleştirme gerektiren vakalarda vertikal kesi kullanılır. Özellikle koltuk altı ve meme dış yan bölümlerinde yağ fazlalığı olan hastalarda ek olarak liposuction da uygulanmaktadır. Ameliyat sonunda, ameliyata özel olarak üretilen sütyen giydirilerek hasta yatağına alınır ve geceyi hastanede geçirir.

Hastalar ameliyattan sonraki gün sabahtan taburcu edilmektedirler. Ameliyattan sonraki 48-72 saat içinde duş almaya başlamakta ve genellikle en geç bir hafta sonra iş başı yapmaktadırlar. Ameliyattan sonra ilk kontrol birinci haftada yapılmakta ve bu kontrolde, dikiş hatları kontrol edilmektedir. Ameliyat sonunda giydirilen özel sütyen ortalama 3-4 hafta kadar kullanılmakta, ardından hastalar kendi tercih ettikleri sütyene dönmektedirler. Ameliyatın nihai sonucu, ödemlerin yüksek oranda ortadan kalktığı 3. ay civarında net olarak ortaya çıkmaktadır.

Özetlemek gerekirse, meme küçültme ameliyatı, ağrı düzeyi düşük ve hasta memnuniyeti yüksek bir operasyondur. Uygun hastada ve doğru teknikle yapılan bir meme küçültme ameliyatı, hastayı gerek fiziksel sıkıntılarından gerekse meme görünümüne bağlı olan mutsuzluğundan kurtarmada en iyi seçenektir.