Popo Estetiği

Popo bölgesiyle ilgili estetik girişimler özellikle son yıllarda popüler olmaya başladı. İnce bir bel ile beraber arkaya ve yanlara doğru çıkık hacimli bir popo için başvuran hasta sayısındaki artış, tekniklerin de artması ve gelişmesine sebep oldu. Şu an popo büyütmede kullanılan 2 temel işlem bulunmaktadır: Popoya yağ enjeksiyonu – Brasilien Bull Lift (BBL) ve Popo Protezi uygulaması.

Popoya yağ enjeksiyonu, popo estetiğinde güncel olarak en sık kullanılan tekniktir. Bu teknikte kişinin bel ve sırtına liposuction yaparak gövdenin üst kısmı inceltildikten sonra, alınan yağlar popoda eksik olan kısımlara enjekte edilmektedir.

Eğer hastanın başka bölgelerinde de liposuction ihtiyacı varsa bu bölgelere de aynı seansta liposuction yapılarak elde edilen yağ dokusu miktarı arttırılabilir. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir ve hastaların büyük çoğunluğu ertesi gün sabah taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında hastalar yaklaşık 1 hafta kadar yüz üstü yatırılarak enjekte edilen yağ dokusu üzerine basınç olması engellenmektedir.

Ameliyat temelde bir yağ enjeksiyonu işlemi olduğundan, ameliyat sonucunu belirleyen en önemli etken, enjekte edilen yağların ne oranda popo bölgesinde kalıcı olacağıdır. Bir çok hasta tarafımıza, başka plastik cerrahlara ait, ameliyatın hemen sonunda veya ameliyattan kısa süre sonra çekilmiş fotoğraflarla gelerek benzeri sonuçlar talep etmektedir. Bilinmesi gerek en önemli şey, gerek popo büyütme gerekse başka estetik işlemlerde, ameliyat masasında çekilmiş hasta fotoğraflarının hiç bir anlam ifade etmeyeceğidir. Bu durum popoya yağ enjeksiyonu ameliyatında çok daha aşikar olarak ortaya çıkmaktadır. Literatür incelendiğinde, yapılan yağ enjeksiyonları sonrasında, enjekte edilen yağların yaklaşık %30-50 kadarı vücutta uzun dönemde kalabilmektedir. Bazı hastalarda ise yağların tümü kaybedilmektedir. Bu pencereden bakıldığında bu ameliyatın sonuçları yağ dokusunun ne kadarının vücutta kalacağına göre değişmektedir. İstenen miktarda yağ dokusu popoda yaşamasa bile, bel bölgesine yapılan çevresel liposuction nedeniyle yine de vücut şeklinde belirgin düzelme sağlamaktadır. Enjekte edilen yağ dokusunun yüksek oranda vücutta kaldığı hastalarda ise gerçekten çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Diğer yöntem olan popo protezi ameliyatında ise, memede kullandığımız silikon protezlerin popo için modifiye edilmiş formları tercih edilmektedir. Yaklaşık 1.5 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta kesi yaklaşık 5-7 cm kadar ve popo arası katlantıda gizli şekilde olmaktadır. Protez gluteal kas içine yerleştirilerek dışardan görünmesi mümkün olduğunca engellenmeye çalışılmaktadır. Bölgenin hareketli anatomik yapısı ve oturma yüzeyine yakınlığı düşünüldüğünde komplikasyon riskinin nispeten yüksek olduğu bir ameliyattır. Ameliyat sonrası süreç ve bakım, yağ enjeksiyonuna benzer şekildedir.

Popo büyütmede ilk tercihim yağ enjeksiyonu olmakla beraber, enjekte edecek yeterli yağ dokusu olmayan hastalarda popo protezi seçeneğini göz önüne almak gerekmektedir.